Láthatatlan QR-kód, a tánc eredetisége és divatipar – az SZTNH átadta az Ujvári János-diplomadíjakat

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) ebben az évben is díjazta az Ujvári János diplomadíj-pályázatra érkezett szakdolgozatokat. A megmérettetés célja a szellemitulajdon-védelemmel kapcsolatos tudatosság növelése a végzős egyetemisták között.

Az SZTNH kiemelt figyelmet fordít a társadalom és a gazdasági szereplők szellemitulajdon-védelmi kultúrájának alakítására és ápolására. A hivatal számos, akár évtizedes múltra visszatekintő programot és kampányt szervez a felnövekvő generációk szemléletformálása érdekében, valamint együttműködik a hazai felsőoktatási intézményekkel szellemitulajdon-védelmi tárgyak oktatásának támogatásával, előadók képzésével.

E törekvések része a végzős hallgatók számára évről-évre meghirdetett Ujvári János diplomadíj-pályázat, melynek célja eredetileg az iparjogvédelmi tudatosság növelése volt, az évek során azonban ez kiegészült a szerzői jogi témákkal való pályázás lehetőségével, így mára az Ujvári-díj a szellemitulajdon-védelem egészét felöleli.

A 2023-24-es tanév a tizenkettedik alkalom, amikor megmérettetés formájában, kategóriánkénti díjazással indul a pályázat, olyan hallgatókat is elérve ezzel, akik korábban nem vettek részt szellemitulajdon-védelmi képzésekben. Ahogy a korábbi években, idén is négy kategóriában pályázhattak a hallgatók: szabadalom és használatiminta-oltalom, védjegy és formatervezésiminta-oltalom, szerzői jog és a szellemitulajdon-védelem gazdasági szerepe.

Ebben a tanévben 36 hallgató regisztrált a pályázaton, ebből 27-en fejezték be a teljes pályázati ciklust és végül 11-en részesültek (pénzjutalommal járó) díjazásban, amit Dr. Lábody Péter, az SZTNH elnökhelyettese adott át a nyerteseknek.

A legaktívabb pályázók a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgató közül kerültek ki (11 pályázat), a következő legaktívabb a Szegedi Tudományegyetem (5 pályázó), de érkeztek diplomamunkák többek között a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről, az ELTE-ről, az Eszterházy Egyetemről, a Károli Gáspár Református Egyetemről és a MOME-ról is.

A pályaművek változatos témákban és meglepő módon nem kizárólag jogászhallgatóktól érkeztek. Az idei ciklusban született pályázat magyar borokról az eredetvédelem tükrében, a bírálók olvashattak szakdolgozatot a mesterséges intelligencia és a licencia szerződésekről, vagy adattovábbításról láthatatlan QR-kód segítségével, de volt írás, ami a kreatív-iparágakat, azon belül is a divatipart elemezte.

Minden pályázónak, nyertesnek szívből gratulálunk és további sok sikert kívánunk tanulmányaikhoz, munkájukhoz! A díjazottak névsorát, dolgozataik pontos témáját és címét az SZTNH weboldalán közöljük.

A 2024/25 tanévre kiírt Ujvári János diplomadíj-pályázatra december 2-ig lehet regisztrálni. Az SZTNH bátorít minden, a téma iránt érdeklődő végzős hallgatót a részvételre, hiszen a pályázók szakértő mentorokat kapnak maguk mellé, a dolgozatuk írása közben ráláthatnak a szellemi tulajdon széleskörű és szövevényes területére, illetve annak innovációs értékláncban való fontosságára és pénzjutalomban is részesülhetnek.

Az idei díjazottak:

Szabadalom és használatiminta-oltalom kategóriában

  1. helyezést ért el Tóth LiliA szabadalmi kényszerengedély jogintézménye a hazai és európai uniós jogban, különös tekintettel a közegészségügyi kényszerengedély kérdéseire” című dolgozata,
  2. lett Tassi Timián ÁronVizuális adattovábbítás lehetőségeinek vizsgálata cross-platform technológiákkal” című munkája,
  3. helyezést ért el Emődi Nikolett diplomamunkája „Az onkogén KRas fehérjék kölcsönhatásainak vizsgálata” címmel.

Védjegy és formatervezésiminta-oltalom kategóriában

  1. lett Bényi Mercédesz az „Online tér és védjegyjog: A divatipar új dimenziói” című szakdolgozatával,
  2. helyezett lett Tasi Dóra Katalin az „Az atipikus védjegyek jelentősége és oltalmi problémái – avagy a nem ábrázolható védjegyek jövőbeli kilátásai” című munkája,
  3. helyezért ért el Fegyveres-Fiskál Csenge a „Palackba zárt ígéret, avagy magyar borok az eredetvédelem tükrében” című dolgozatával.

Szerzői jog kategóriában

  1. helyezésnek Závodszky Rita Zsuzsanna örülhetett „A tánc és az eredetiség” címet viselő diplomamunkájával,
  2. helyezést ért Gyurik Eszter BoglárkaA generatív mesterséges intelligencia Frankeinsteinjei - Avagy a személyiség post mortem digitális tovább élésének szerzői jogi megítélése” című írása,
  3.  helyre pedig Vass János futott be „Én és a Robot, maradt még jogom? Avagy a Mesterséges Intelligencia és a licencia szerződések” című szakdolgozatával.

A szellemitulajdon-védelem gazdasági szerepe kategóriában

  1. helyezett lett Petrás LiliánaA gyógyszeriparban alkalmazott szabadalmaztatási stratégiák versenyjogi vonatkozásai” című dolgozata,
  2. helyezért ért el Pál VeronikaA szellemitulajdon-jog megjelenése a kreatív iparágakban. Különös tekintettel a divatiparra” címet viselő munkája.

 

2024/11/27